Jesenski lov na polhe je bil v preteklosti med najbolj prepoznavnimi prvinami ljudske kulture na Notranjskem in Dolenjskem, deloma pa tudi v drugih predelih Slovenije. Najširšim plastem prebivalstva je omogočal dodatne proteine v zimskih mesecih in pomemben vir zaslužka, ob polšjemlovu in zaradi njega pa so se razvile posebnelovske tehnike, značilna kuhinja, izdelovanje polhovk in drugih krznenih oblačil, posebni ljudski običaji, šege, vraže.
Loška dolina s širšo okolico je zagotovo eden od tistih predelov v kraški in gozdnati južni Sloveniji, kjer je bilo polharstvo vedno razširjeno in nekoč tudi gospodarsko pomembno, še danes pa obstaja kot turistična zanimivost in del lovske tradicije. Polšji lov je sestavni del identitete in kulture teh krajev, nič manj od ostrnic, ki jih je opeval Oton Župančič, imenitne naravne in kulturne dediščine ter sobivanja človeka z visoko divjadjo.
V zborniku "Polharska dediščina Loške doline" sodelujejo štirje avtorji, ki pišejo o večplastnem razmerju med človekom in polhom, o značilnostih stoletnega lova na polhe v Loški dolini, o nekdanji kožarski tradiciji in izdelovanju polhovk v Ložu ter o jedeh iz polšjega mesa v slovenski kulinariki.
Podatki o knjigi:
Polharska dediščina Loške doline
Uredil dr. Janez Šumrada
Avtorji Magda Peršič, Anton Šumrada, Lojze Mlakar, dr. Janez Šumrada
Izdal in založil Javni zavod Snežnik, september 2022
Trda vezava, 168 strani
Cena: 18,00 EUR