Pohod po Poti dediščine Loške doline zaradi poplav še bolj zanimiv
Pohod, ki ga je v nedeljo, 13. oktobra 2013, Javni zavod za kulturo in turizem grad Snežnik organiziral v počastitev praznika občine Loška dolina (že) tretje leto zapored, postaja tradicionalna prireditev, na kateri pohodniki na aktiven in neposreden način spoznavajo različne podobe Loške doline. Letos je nedvomno izstopala veduta poplavljenega severno-zahodnega dela Loškega polja. Ker je bil del trase dobesedno 'pod vodo', so bile med Škriljami in Šmarato uporabljene gozdne poti ob vznožju Javornikov. Hoja nad poljem, ki se je spremenilo v jezero, pa je bila tako še bolj zanimiva!
Pot je kljub temu v večini potekala po ustaljeni trasi okrog Loškega polja in ohranila dolžino 22 km. Bolj hitri posamezniki so jo prehodili v štirih urah, vodene skupine pa so potrebovale šest ur.
Sami ali pod vodstvom naših lokalnih turističnih vodnikov so pohodniki skorajda na vsakem koraku odkrivali naravne in kulturno-zgodovinske zanimivosti Loške doline. Nekatere izmed njih so še posebej poglobljeno predstavili interpreti ob območju kraških požiralnikov v Danah, pri gradu Snežnik in pri Koča vasi. V Danah, v Kozariščah in v Žagi pri Vrhniki so bili udeleženci ob zvokih harmonike deležni tudi pristnega notranjskega gostoljubja vaščanov.
Svojevrstno popestritev je letos pripravil Janez Kandare, ki je ob poti prikazal, kako so nekdaj le s pomočjo ročnega orodja in vprežnih živali, pa z veliko mero kmečke iznajdljivosti spravljali les. Jože Strle je za pohodnike na Škriljah odprl vrata svoje zbirke lovskih trofej, med katerimi je največ občudovanja požel 'beli rjavi medved'.
Pohod, ki se je v preteklih letih imenoval Pohod okrog Loške doline, je letos prevzel naziv Pohod po Poti dediščine Loške doline. S pomočjo sredstev Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja, ki jih je Javni zavod za kulturo in turizem grad Snežnik pridobil v okviru projekta Pot dediščine Loške doline – tematska pohodna pot, se trasa pohoda spreminja v urejeno pohodno pot. Priložnostne oznake iz preteklih dveh pohodov so letos zamenjali rumeno-zeleni znaki na objektih ob poti in leseni smerokazi, očiščeni so zarasli deli poti in izdan vodič poti v obliki lične zgibanke z zemljevidom.
Nobena oprema ali pripomoček pa ne more nadomestiti ljudi, ki poti oz. pohodu vdahnejo dušo, da ta postane 'sklenjen krog srčnih ljudi', kot je letošnji pohod poimenoval eden izmed udeležencev. Vsem vam, ki ste s prostovoljnim delom in osebno predanostjo stopili v ta krog, se kot organizator iskreno zahvaljujemo. Vi ste tisti, preko katerih se podoba Loške doline zarisuje v doživetja obiskovalcev in upamo, da boste tudi v prihodnje sooblikovali pohod in Pot dediščine Loške doline.
Letošnjega pohoda se je udeležilo nekaj več kot sto pohodnikov. Tako še vedno ostaja najbolj obiskan prvi pohod leta 2011 z več kot tristo udeleženci. Še vedno pa ostaja enako razmerje med pohodniki iz Loške doline in ostalimi - domačini predstavljajo dobrih 40% vseh prijavljenih udeležencev. Povprečna starost pohodnikov je bila letos 51 let. Najstarejši pohodnik je imel 81 let, najmlajša udeleženka štiri leta.
Nekatere udeležence smo ob zaključku pohoda zaprosili za krajše izjave. Njihovi pozitivni odzivi nas zavezujejo, da se tradicija pohoda ob prazniku občine Loška dolina nadaljuje tudi v prihodnje. Tako naj že sedaj velja povabilo, da se nam pridružite oktobra naslednje leto na Pohodu po Poti dediščine Loške doline!
»Sva pozitivno presenečena, ker sva kljub poplavam in spremenjeni trasi izboljšala rezultat iz preteklih let – letos sva za celotno pot potrebovala 4 ure in 3 minute. Negativno presenečena pa sva zaradi manjše udeležbe. Organizacija je na nivoju. Pot je dobro označena, kljub temu, da so morali organizatorji zaradi poplav na novo markirati nekatere dele poti. Udeležila sva se tudi preteklih pohodov in zagotovo še prideva.«
Tomaž in Primož iz Loške doline
»Lepa pot. Ne preveč zahtevna, lepo označena, organizacija uredu, vreme lepo. Letos smo na pohodu prvič, vendar zagotovo pridemo še naslednje leto, da vidimo, kje gre 'prava' pot. Pohod je ravno prav dolg, da preživiš en zanimiv dan. Lepo se nahodiš, sprostiš, se pomeniš z ljudmi in vidiš okolico.«
Skupina pohodnikov iz Postojne
»Pot dediščine je pot presenečenj: spremenljiva in neukrotljiva narava, sprehod po preteklosti, sklenjen krog srčnih ljudi. In seveda, odlični organizatorji, malo besed, veliko dejanj. Označena pot, in to tako dobro, da še mestna duša ne more zaiti. Posebne pohvale intervencijski službi: intervenira, ko je treba skrajšati pot štiriletnici, ali ponuditi turistično informacijo štiridesetletniku.«
Andrej Rijavec iz Postojne
»Midva sva prvič na tem pohodu. Pot mi je zelo lepa in lepo označena. Lahko bi jo brez zadržkov priporočila prijateljicam iz Ljubljane. Kritika? Na kontaktni telefonski številki pohoda se danes zjutraj ni nihče oglasil in pa na parkirišču ni bilo nikogar, da bi nas usmeril proti izhodišču pohoda . Pot je zanimiva tudi zato, ker pelje ob znamenitostih, za katere sploh nisva vedela.«
Danica iz Ljubljane.
»Jaz nisem zamudil niti enega pohoda. Čudovit pohod. Ob vsaki priliki bom še šel. Rad hodim na pohode. Za moj EMŠO je tempo kar hud. Prvič sem šel s skupino, letos pa sem nameraval iti sam. Zaradi spremembe trase pa sem se nato raje pridružil prvi skupini. Ni bilo nobenega problema. Bil je lep pohod. Žal mi je le, da ni večje udeležbe. Moji prijatelji so obljubili, da pridejo, pa jih ni bilo. Mogoče zaradi vremena. Drugače je bilo pa dobro razglašeno; je bilo na radiu, Notranjsko-kraških novicah, pa v Dnevniki, ki ga dobivam.«
Milan iz Rakeka, najstarejši udeleženec pohoda
Foto: Edo Šega
Fotoreportažo Eda Šege o Pohodu po Poti dediščine Loške doline 13. oktobra 2013 si lahko ogledate v fotogaleriji na naši spletni strani.
Vse objave