Ostrnice so preprost, a učinkovit pripomoček za sušenje sena, detelje, fižola in nekoč tudi žita, narejene so iz vrha smreke ali jelke.
Ta knjiga je prva, ki je v celoti posvečena ostrnicam v Loški dolini. Njihova uporaba prehaja skozi roke mnogih kmečkih rodov, ki se dolga stoletja prilagajajo zakonitostim narave pod Snežnikom ter v sožitju z njo, s svojo iznajdljivostjo, modrostjo in vztrajnostjo skrbijo, da tudi v 21. stoletju, ko v Loški dolini kmetijska dejavnost ni več ključnega pomena za preživetje, v času košnje dolino napolni vonj sena, ki ga nekateri redki posamezniki še sušijo po starodavnem postopku na ostrnicah, ročno zapičenih po poljih.
Izročilo te dediščine je kot odraz nekega časa in prostora več avtorjev v knjigi prikazalo z besedo in bogatim slikovnim gradivom. V njej je združeno razmišljanje o pomenu in izvoru besede ostrnica, pripovedno izročilo, podobe ostrnic, ki so na razglednicah romale po svetu, ostrnice kot motiv, ki nagovarja literarne in likovne ustvarjalce, ki v njih odkrivajo nekaj več kot le pripomoček za pripravo kvalitetne krme.
S pričujočo knjigo je ustvarjen dokument, s katerim bo sedanjim in prihodnjim rodovom ohranjeno sporočilo te dediščine.
Opis: OSTRNICE : dediščina Loške doline / (besedila Borut Kraševec, Barbara Piber, Milena Ožbolt, Anđelka Pogorilić, Karmen Bajec; urednik Borut Kraševec), - 1. izd. - Stari trg pri Ložu : Javni zavod Snežnik, 2018.
Velikost: 24 cm x 30 cm, 120 strani, trda vezava
Cena: 35,00 €